معرفی کتاب هنگام لاک پشت ها
معرفی کتاب هنگام لاک پشت ها


داستان کتاب «هنگام لاک پشت‌ها» در سال‌های ۳۷-۱۳۳۶، در جزیره هنگام می‌گذرد و مسایل اجتماعی و محیط‌زیستی را در کنار هم روایت می‌کند.
داستان 
عادل پسری نوجوان است که در جزیره هنگام زندگی می‌کند. پدر عادل مدتی پیش در دریا مرده است و حالا او با قایق (حوری) پدرش کار می‌کند تا کمک خرج خانواده‌اش باشد. داستان با ورود افرادی غریبه و عجیب به جزیره آغاز می‌شود که بعد معلوم می‌شود تعدادی از آن‌ها مامورهای حکومت و تبعیدی‌هایی هستند که به دستور حکومت قرار است بخشی از ایام تبعیدشان را در جزیره بگذرانند. عادل با تبعیدی‌ها دوست می‌شود و معاشرت با آنان او را با دنیای بیرون و مسایل مختلف مرتبط با جزیره بیشتر آشنا می‌کند. در این بین نیز متوجه می‌شود پدرش در یک حادثه ساده دریایی نمرده است.

درباره نویسنده کتاب «هنگام لاک پشت‌ها»
نویسنده در کتاب «هنگام لاک پشت‌ها» نیز مانند کتاب‌های دیگرش برای آن‌که متن کتاب برای خوانندگان غیر بومی قابل فهم باشد، زبان مکالمه‌ها را ساده کرده و تنها از برخی کلمات و اصطلاحات زبان محلی استفاده کرده است. عبدی در کتاب «هنگام لاک‌پشت‌ها» به زندگی لاک‌پشت‌های دریایی که برای تخم‌گذاری به ساحل می‌آیند و در خطر قرار گرفتن نسل آن‌ها به‌دلیل خوردن تخم لاک‌پشت‌ها توسط مردم بومی نیز اشاره می‌کند.

عباس عبدی زاده آبادان بود و سال‌ها در استان هرمزگان زندگی و کار کرد. به همین‌خاطر اغلب داستان‌های او در فضای جنوب می‌گذرد. از آثار عباس عبدی می‌توان به کتاب‌های «هنگام لاک پشت‌ها»، «روز نهنگ» و «شکارچی کوسه کر» اشاره کرد.